اصفهان – شهرک علمی و تحقیقاتی – ساختمان فن آفرینی- واحد 107

09132654483 – sales@pelakvision.ir

کاربرد پلاک خوان در سیستم ثبت تخلف مسیر BRT

همواره یکی از مهمترین نقاط ضعف سیستم حمل و نقل مسافر با اتوبوسها و تاکسی‌های شهری، کندی تحرک و پائین بودن بهره‌وری این سیستم می‌باشد. عواملی چون عدم دسترسی آسان، ازدحام بیش از اندازه مسافرین در ایستگاه‌ها و اتوبوس‌ها، عدم اطلاع رسانی صحیح در خصوص مسیریابی، نامنظم بودن زمان حرکت اتوبوس‌ها، عدم ارائه برنامه زمانبندی دقیق برای توقف اتوبوس‌ها در ایستگاهها، طولانی بودن زمان انتظار در ایستگاهها، طولانی بودن زمان سفر به دلیل سرعت کم اتوبوس، وضعیت نامطلوب اتوبوس‌ها و پاره ای دیگر از مشکلات و معضلات باعث عدم استقبال شهروندان از ناوگان حمل و نقل عمومی و خطوط فعال اتوبوسرانی در سطح شهر شده است.

با استفاده از دوربین های پلاک خوان قابل نصب در مسیر خط ویژه، دیگر نیازی به نصب گارد ریل نخواهد بود و خودروهای متخلف عبوری از این مسیر ثبت و اعمال قانون می شود.

اهمیت استفاده از سیستم:

در صورت حذف گاردریلها و بدون اعمال قانون رانندگان خاطی وارد شده در خطوط ویژه، مزایای استفاده از این خطوط زیر سوال می‌رود و لازم است که راهکار مناسبی برای آن اندیشیده شود.
یکی از راهکارهای مناسب و فرهنگ ساز برای حل این معضل، استفاده از سیستم نظارت ترافیکی هوشمند با قابلیت پلاک خوانی خودرو است. با توجه به تجربه موفق این سامانه در محدوده طرح ترافیک شهرداری تهران، و توانمندی بالقوه شرکتهای مجری این سیستمها، می‌توان انتظار داشت که تا حدود زیادی جلوی ورود خودروهای غیر مجاز را به محدوده خطوط ویژه اتوبوس گرفت و علاوه بر آن بر فرهنگ سازی ترافیکی شهروندان نیز تاکید نمود.

نحوه عملکرد سیستم ثبت تخلف BRT هایتک ویژن:

سامانه مورد نظر که با فن‌آوری پردازش تصویر عمل می‌کند، در نقاط معینی از طول مسیر خطوط ویژه، دکلهای بازویی در داخل کانال مشترک معبر نصب شده و هر دو مسیر رفت و برگشت خطوط ویژه همزمان کنترل می‌شود. بدلیل قرار گرفتن خطوط ویژه در بخش پرسرعت معبر، موجب صرفه جویی در تجهیزات و نصب و نگهداری این سیستم می‌شود.

دو دکل بازویی در دو طرف کانال وسط اتوبان برای هر یک از دو مسیر رفت و برگشت نصب شده و دوربینهای مخصوص پلاک خوانی و پروژکتورهای مادون قرمز و مرئی (همچنین فلشر) برروی این دکل نصب می شوند. در پای دکل رک مخصوصی نصب شده است که تجهیزات کامپیوتری و جانبی آن قرار دارد.

 

دیدگاه شما

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به پلاک خوان می باشد.